We wrześniu br. pisaliśmy o obowiązku wystawców certyfikatów SSL, którzy od 8 września 2017 muszą weryfikować CAA w rekordach DNS klientów proszących o wydanie SSL. Jeśli jesteś administratorem stron teraz w Twoich rękach znajduje się dodatkowe narzędzie ochrony przed nieprawidłowym wydaniem certyfikatu.
W związku z szumem wokół CAA w roku 2017 liczba jego wdrożeń znacznie wzrosła. SSL Pulse informuje, że liczba stron korzystających z CAA podwoiła się od września 2017 r., a w całym roku wzrosła ponad dziesięciokrotnie. Mimo to nawet przy takim tempie wzrostu, tylko kilka tysięcy stron internetowych używa CAA, przez co pozostaje on niszowym mechanizmem bezpieczeństwa...
CAA to nie tylko mechanizm bezpieczeństwa. Oprócz minimalizacji ryzyka poprzez ograniczenie uprawnień Urzędów Certyfikacji do wydawania certyfikatów dla Twojej domeny, CAA jest również przydatnym narzędziem do egzekwowania zasad firmy związanych z certyfikatami SSL. Wiele organizacji boryka się z problemem przestrzegania swoich zasad dotyczących zakupu i wdrażania certyfikatów SSL. Jest to szczególnie ważne w dużych organizacjach z wieloma biurami lub oddziałami.
Jeśli ktoś w Twojej firmie tworzy nową usługę w Waszej domenie i zażąda certyfikatu, będzie on mógł skorzystać z ograniczonej listy zatwierdzonych Urzędów. Możesz też skonfigurować adres URL raportowania lub adres e-mail, aby otrzymywać powiadomienia od CA, gdy otrzymają one żądanie, którego nie mogą zrealizować.
Zważywszy, że większość administratorów nie wdrożyła jeszcze CAA, przygotowaliśmy krótką instrukcję. CAA jest dość łatwym w użyciu mechanizmem i wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem błędów konfiguracyjnych lub operacyjnych niż inne mechanizmy, takie jak HSTS lub HPKP. Istnieje techniczny warunek wstępny używania CAA. Jeśli korzystasz z zarządzanego systemu DNS, dostawca musi dodać obsługę CAA, ponieważ jest to nowy rekord zasobu DNS.
Rekord, który umożliwiłby DigiCert wydawanie certyfikatów dla witryny:
yourdomain.com. CAA 0 issue “digicert.com”
Ten rekord dotyczyłby wszystkich subdomen w domenie. Jeśli chcesz zezwolić na dodatkowe urzędy certyfikacji, dla każdego urzędu certyfikacji zostanie utworzony nowy wiersz.
Wybierz jeden z najpopularniejszych certyfikatów dla swojej witryny!
Pod koniec zeszłego roku na rynku zadebiutowała nowa wersja przeglądarki – Firefox ’83. Użytkownicy znajdą w niej sporo aktualizacji i nowości. Jedną z wprowadzonych zmian, ku większemu bezpieczeństwu i zaufaniu użytkowników, jest tryb HTTPS-Only.
Certyfikat Let’s Encrypt może nie zadziałać nawet na co trzecim urządzeniu z systemem operacyjnym Android. W związku z zapowiedzią, w 2021 roku Let’s Encrypt zaprzestanie używać DST Root X3 na rzecz własnego certyfikatu głównego – ISRG Root X1.
Internet stał się nieodłączną częścią naszego życia. Pracujemy, używając sieci. Robimy zakupy, płacimy rachunki, dokonujemy różnego typu transakcji. Nasze dane wrażliwe, podlegają ciągłej dystrybucji. Jak chronić ich bezpieczeństwo? Odpowiedzią na to są certyfikaty SSL. Śmiało możemy powiedzieć, że są polisą ubezpieczeniową naszych danych.