Więcej
S/MIME - jak uruchomić certyfikat do szyfrowania wiadomości e-mail

S/MIME - jak uruchomić certyfikat do szyfrowania wiadomości e-mail

10-02-2020 15:46:36

W czasach wszechobecnej inwigilacji oraz zagrożeń, jakie wiążą się z korzystaniem z Internetu, naturalną wydaje się potrzeba zabezpieczenia korespondencji prowadzonej z użyciem poczty elektronicznej. Do tego celu powszechnie stosowane są certyfikaty S/MIME, a jednym z najpopularniejszych jest certyfikat SSL Sectigo Secure E-mail. Rozwiązanie to pozwala zabezpieczyć konkretne adresy e-mail, dzięki czemu wiadomości są w pełni zaszyfrowane, a firma może ustrzec się przed wyciekiem ważnych danych czy phishingiem. S/MIME to rozwiązanie dedykowane zarówno dla podmiotów gospodarczych, jak i osób, które cenią sobie prywatność.

Instrukcja

Aby pokazać Wam jak szybko i łatwo można wygenerować i zainstalować certyfikat S/MIME, przygotowaliśmy prostą i jasną instrukcję.

Generowanie certyfikatu

Uwaga!
Generując Certyfikat Secure E-mail pamiętaj, iż finalnie zapisuje się on w przeglądarce, więc aby móc go zaimportować do programu pocztowego, wszystkie czynności należy wykonywać w jednej przeglądarce na jednym komputerze. Dla Windows jest to przeglądarka Internet Explorer, natomiast dla Mac przeglądarka Safari.

 1. Po opłaceniu certyfikatu, na adres e-mail zostanie wysłany link, który skieruje do strony, gdzie należy podać poprawną nazwę adresu e-mail oraz swoje imię i nazwisko.
 2. W drugim kroku ustalamy hasło, które później zostanie użyte przy instalacji pliku w programie pocztowym.
 3. Po potwierdzeniu wszystkich danych w przeglądarce zostanie zapisany klucz prywatny, bez którego nie uda się otworzyć certyfikatu (dlatego tak ważne jest, aby wszystkie czynności wykonywać w jednej przeglądarce na jednym urządzeniu).
 4. Link do pobrania certyfikatu zostanie wysłany na adres e-mail, którego dotyczy zamówienie.

Eksportowanie pliku z przeglądarki

 1. Po otrzymaniu wiadomości e-mail od wystawcy, należy kliknąć link i przepisać kod z e-maila.
 2. Pojawi się okienko z pytaniem czy zapisać klucz – należy potwierdzić klikając "Tak". Thunderbird - zarządzanie certyfikatami
 3. Następnie należy przejść do „Opcje internetowe” przeglądarki i wybrać zakładkę „ZawartośćThunderbird - zarządzanie certyfikatami
 4. Kolejnym krokiem jest kliknięcie w „Certyfikaty”, zaznaczenie wybranego certyfikatu i kliknięcie „Eksportuj
 5. Otworzy się „Kreator Eksportu CertyfikatówThunderbird - zarządzanie certyfikatami Thunderbird - zarządzanie certyfikatami Thunderbird - zarządzanie certyfikatami Thunderbird - zarządzanie certyfikatami
 6. W ostatnim okienku podaje się nazwę pliku certyfikatu i zapisuje Thunderbird - zarządzanie certyfikatami

Importowanie pliku do programu pocztowego

 1. Jeśli Certyfikat został poprawnie zaimportowany do przeglądarki, wchodzimy do programu pocztowego (w tym przykładzie Thunderbird):
  Menu > Opcje > Konfiguracja kont > Zabezpieczenia > Zarządzaj Certyfikatami. 
  Thunderbird - zarządzanie certyfikatami
 2. Gdy pojawi się menedżer Certyfikatów, wybieramy opcję: Importuj
  Thunderbird - zarządzanie certyfikatami
 3. Następnie klikamy w odpowiedni plik i dajemy: Otwórz
  &Thunderbird - zarządzanie certyfikatami
 4. Pojawi się okienko, gdzie należy podać hasło ustalone podczas generowania Certyfikatu. 
  Thunderbird - zarządzanie certyfikatami
 5. Jeśli podamy poprawne hasło, Certyfikat pojawi się na liście.

Najnowsze wpisy

Wygasa AddTrust - zewnętrzny CA Root Sectigo
27-04-2020 10:47:05

Sectigo oferowało możliwość podpisywania certyfikatów przy użyciu starszego roota (AddTrust), aby zapewnić obsługę starych systemów i urządzeń. Root ten wygasa 30 maja 2020 r.

Wygasa AddTrust - zewnętrzny CA Root Sectigo
Let’s Encrypt unieważnia certyfikaty
04-03-2020 13:57:21

Korzystasz z bezpłatnego certyfikatu SSL? Twoją witrynę mogą dotknąć poważne konsekwencje. Let’s Encrypt unieważni miliony certyfikatów SSL. Zmiana nastąpi 4 marca 2020 roku. Powodem zaistniałej sytuacji jest błąd autoryzacji CAA.

Let’s Encrypt unieważnia certyfikaty
Chrome zablokuje pobieranie załączników HTTP ze stron HTTPS
18-02-2020 15:28:21

Google będzie chronić użytkowników Chrome przed pobieraniem niebezpiecznych plików, stopniowo blokując ściąganie ze stron zabezpieczonych certyfikatem SSL załączników korzystających z HTTP.

Chrome zablokuje pobieranie załączników HTTP ze stron HTTPS
więcej wpisów