Więcej
Protokół SSL a TLS

Protokół SSL a TLS

05-08-2019 11:06:15

Często można się spotkać z pojęciem TLS czy certyfikatu TLS w zestawieniu z certyfikatem SSL. Jakie są różnice między nimi i czy można te nazwy stosować zastępczo?

Protokół TLS - co to jest?

TLS, czyli Transport Layer Security to protokół zapewniający autentyczność, prywatność i integralność danych przesyłanych pomiędzy aplikacjami. Jest to najpopularniejszy protokół bezpieczeństwa w Interncie stosowany przez przeglądarki i przydatny w sytuacjach, gdy konieczna jest ochrona danych sesji, plików, VPN, zdalnego pulpitu czy VoIP.

Brzmi znajomo?

SSL, TLS - różnice

Najważniejszą różnicą pomiędzy SSL a TLS jest to, że TLS jest bezpieczniejszy. A wynika to z faktu, że TLS jest niczym innym jak wyższą wersją SSL, z której to TLS wyewoluował. W istotcie TLS 1.0 to SSL 3.1.

Zmiana nazewnictwa wynika z faktu, że za stworzeniem SSL w 1994 r. stoi Netscape, który nie miał wkładu w wersję TLS z 1999 r. Autorzy chcieli więc odciąć się od skojarzeń z Netscape.

Certyfikat TLS?

Obecnie zamawiając, instalując certyfikat SSL de facto mamy do czynienia z certyfikatem TLS. Nazwa "certifikaty SSL" pozostała w użyciu, ponieważ była już rozpowszechniona i szeroko stosowana.

A zatem...

Najnowsze wpisy

Chrome zablokuje pobieranie załączników HTTP ze stron HTTPS
18-02-2020 15:28:21

Google będzie chronić użytkowników Chrome przed pobieraniem niebezpiecznych plików, stopniowo blokując ściąganie ze stron zabezpieczonych certyfikatem SSL załączników korzystających z HTTP.

Chrome zablokuje pobieranie załączników HTTP ze stron HTTPS
S/MIME - jak uruchomić certyfikat do szyfrowania wiadomości e-mail
10-02-2020 15:46:36

W czasach wszechobecnej inwigilacji oraz zagrożeń, jakie wiążą się z korzystaniem z Internetu, naturalną wydaje się potrzeba zabezpieczenia korespondencji prowadzonej z użyciem poczty elektronicznej. Do tego celu powszechnie stosowane są certyfikaty S/MIME, a jednym z najpopularniejszych jest certyfikat SSL Sectigo Secure E-mail. Rozwiązanie to pozwala zabezpieczyć konkretne adresy e-mail, dzięki czemu wiadomości są w pełni zaszyfrowane, a firma może ustrzec się przed wyciekiem ważnych danych czy phishingiem. S/MIME to rozwiązanie dedykowane zarówno dla podmiotów gospodarczych, jak i osób, które cenią sobie prywatność.

S/MIME - jak uruchomić certyfikat do szyfrowania wiadomości e-mail
Firefox zablokuje Web Push
22-01-2020 15:49:49

Jeszcze w tym miesiącu Firefox zablokuje wyskakujące okienka Web Push. Poza marketerami mało kto będzie za nimi tęsknił, bo jak pokazują badania FF aż 97% użytkowników zamyka je lub w ogóle blokuje stronę przed ich ponownym wyświetleniem.

Firefox zablokuje Web Push
więcej wpisów