Więcej
Logo nadawcy w skrzynce e-mail. Poznaj BIMI i certyfikaty VMC

Logo nadawcy w skrzynce e-mail. Poznaj BIMI i certyfikaty VMC

13-08-2020 12:10:06
Na rynku już niebawem pojawi się nowy typ certyfikatu cyfrowego. Pierwszy na świecie certyfikat VMC, bo o nim mowa, wydany został przez DigiCert dla domeny CNN.com. To on właśnie weźmie udział w pilotażu standardu BIMI, jaki zapowiada Google i jego poczta Gmail.
 
Gmail przed BIMI:

 
Gmail z BIMI:

BIMI

Po kolei, czym jest BIMI?
 
Brand Indicators for Message Identification to nowy standard umożliwiający skrzynkom pocztowym wyświetlanie logotypu dla uwierzytelnionych wiadomości. Właściciele domen mogą określić logo, które będzie pojawiać się w skrzynce odbiorczej, obok wiadomości e-mail wysyłanych z ich domen.
 
BIMI będzie działać tylko wtedy, gdy zarówno e-mail, jak i logo zostaną odpowiednio zweryfikowane. Wiadomość e-mail musi zostać uwierzytelniona za pomocą standardu DMARC, a logo poprzez certyfikat VMC.

Rekord BIMI

  • Właściciel domeny za pośrednictwem DNS musi opublikować rekord BIMI dla swoich domen.
  • Rekord ten można wygenerować tutaj

VMC

Verified Mark Certificate (certyfikat zweryfikowanej marki) to nowy typ certyfikatu cyfrowego, który potwierdza autentyczność logo powiązanego z domeną nadawcy wiadomości e-mail. Przewiduje się, że certyfikaty VMC staną się wymogiem dla działania BIMI.

Wymogi dotyczące logo

  • logotyp musi być zastrzeżony w urzędzie patentowym. Dla Polski jest to UPRP, dla Unii Europejskiej – EUIPO, a USPTO dla USA. W wypadku firm polskich wystarczyć ma rejestracja w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej.
  • logo zapisane musi być jako SVG Tiny 1.2

Domain-based Message Authentication

Ostatnim elementem układanki jest DMARC – mechanizm definiujący jak ma zachować się serwer pocztowy, który otrzyma wiadomość nieprzechodzącą weryfikacji za pomocą SPF i DKIM. Konfiguracja SPF, DKIM i DMARC odbywa się w panelu usługi hostingu.

Poczekamy…

Pilotaż Yahoo nie dobiegły końca, a Gmail jeszcze go nie zaczął. DigiCert podaje wiele informacji, ale certyfikaty VMC nie są jeszcze dostępne. Pozostaje nam czekać i liczyć, że już od 2021 roku będziemy w stanie wiązać nasze e-maile z firmowymi logotypami. 
 
Źródła:
 
https://www.digicert.com/news/digicert-issues-certificate-to-cnn-for-bimi-email-standard/
https://bimigroup.org/all-about-bimi/
https://cloud.google.com/blog/products/g-suite/gsuite-security-updates-for-gmail-meet-chat-and-admin
https://www.digicert.com/blog/digicert-issues-verified-mark-certificates-for-gmails-bimi-pilot/

Najnowsze wpisy

Firefox wprowadził tryb HTTPS-only
21-01-2021 14:17:11

Pod koniec zeszłego roku na rynku zadebiutowała nowa wersja przeglądarki – Firefox ’83. Użytkownicy znajdą w niej sporo aktualizacji i nowości. Jedną z wprowadzonych zmian, ku większemu bezpieczeństwu i zaufaniu użytkowników, jest tryb HTTPS-Only.

Firefox wprowadził tryb HTTPS-only
Masz androida? Twój Let's Encrypt może nie zadziałać
09-12-2020 14:15:37

Certyfikat Let’s Encrypt może nie zadziałać nawet na co trzecim urządzeniu z systemem operacyjnym Android. W związku z zapowiedzią, w 2021 roku Let’s Encrypt zaprzestanie używać DST Root X3 na rzecz własnego certyfikatu głównego – ISRG Root X1.

Masz androida? Twój Let's Encrypt może nie zadziałać
ECC w szyfrowaniu SSL
07-10-2020 11:28:10

Internet stał się nieodłączną częścią naszego życia. Pracujemy, używając sieci. Robimy zakupy, płacimy rachunki, dokonujemy różnego typu transakcji. Nasze dane wrażliwe, podlegają ciągłej dystrybucji. Jak chronić ich bezpieczeństwo? Odpowiedzią na to są certyfikaty SSL. Śmiało możemy powiedzieć, że są polisą ubezpieczeniową naszych danych.

 

ECC w szyfrowaniu SSL
więcej wpisów