Więcej
Firefox zablokuje Web Push

Firefox zablokuje Web Push

22-01-2020 15:49:49

Jeszcze w tym miesiącu Firefox (72) zablokuje wyskakujące okienka Web Push. Poza marketerami mało kto będzie za nimi tęsknił, bo jak pokazują badania Mozilla aż 97% użytkowników zamyka je lub całkowicie blokuje stronę przed ich ponownym wyświetleniem.

Co to są powiadomienia Web Push?

Powiadomienia Web Push to legalny sposób wysyłania powiadomień do swoich subskrybentów przez strony www. Wyświetlają się one u góry przeglądarki. Przy pierwszym kontakcie pojawia się powiadomienie z prośbą o zezwolenie stronie na wysyłanie lub wyświetlanie powiadomień. Jeśli użytkownik kliknie "Zezwól", witryna może wysyłać mu powiadomienia o nowej treści po jej opublikowaniu.

Co zmieni Firefox 72

Jeśli planowałeś wdrożyć kampanię z wykorzystaniem Web Push, wstrzymaj się. Dane z przeprowadzonych przez Firefox eksperymentów, jak i planowane zmiany w przeglądarce, nie są zachęcające. Aż 99% powiadomień nie uzyskiwało akceptacji, a 48% zdobywało odmowę. Jak łatwo obliczyć druga połowa powiadomień była zamykana poprzez opcję "Nie teraz", ale i to nie napawa optymizmem. Badania pokazały, że użytkownicy nie są skłonni wyrazić zgody na Web Push, jeśli nie zrobili tego przy pierwszym kontakcie z notyfikacją.

Wszystko to sprawiło, że Firefox od wersji 72 wyraźnie ograniczy wyświetlanie Web Push. Wyskakujące okienko zastąpi pojawienie się ikony powiadomienia w pasku przeglądarki - zaraz obok kłódki certyfikatu SSL. Dopiero kliknięcie ikony pozwoli na kontakt z notyfikacją i wyrażenie zgody na komunikację.

 

Subscription spam

Wygoda użytkowników to nie wszystko. Firefox "wyciszając" Web Push podjął jednocześnie walkę ze spamem, na który użytkownicy stron sami wyrażali zgodę klikając niewłaściwy przycisk. Cyberprzestępcy używają powiadomień m.in. do umieszczania w nich podejrzanych linków, na przykład prowadzących do pobierania złośliwego oprogramowania. 

 

Co na to Google Chrome?

Nie trzeba było długo czekać, Chrome od lutego 2020 - od wesji 80 - także zmienia sposób wyświetlania Web Push. Teraz powiadomienia mają być "cichsze". Zespół Chrom swoją decyzję tłumaczy przede wszystkim wygodą użytkowników.

 

 

Źródła: 

https://blog.mozilla.org/futurereleases/2019/11/04/restricting-notification-permission-prompts-in-firefox/
https://blog.chromium.org/2020/01/introducing-quieter-permission-ui-for.html

Najnowsze wpisy

Wygasa AddTrust - zewnętrzny CA Root Sectigo
27-04-2020 10:47:05

Sectigo oferowało możliwość podpisywania certyfikatów przy użyciu starszego roota (AddTrust), aby zapewnić obsługę starych systemów i urządzeń. Root ten wygasa 30 maja 2020 r.

Wygasa AddTrust - zewnętrzny CA Root Sectigo
Let’s Encrypt unieważnia certyfikaty
04-03-2020 13:57:21

Korzystasz z bezpłatnego certyfikatu SSL? Twoją witrynę mogą dotknąć poważne konsekwencje. Let’s Encrypt unieważni miliony certyfikatów SSL. Zmiana nastąpi 4 marca 2020 roku. Powodem zaistniałej sytuacji jest błąd autoryzacji CAA.

Let’s Encrypt unieważnia certyfikaty
Chrome zablokuje pobieranie załączników HTTP ze stron HTTPS
18-02-2020 15:28:21

Google będzie chronić użytkowników Chrome przed pobieraniem niebezpiecznych plików, stopniowo blokując ściąganie ze stron zabezpieczonych certyfikatem SSL załączników korzystających z HTTP.

Chrome zablokuje pobieranie załączników HTTP ze stron HTTPS
więcej wpisów