Więcej
Firefox zablokuje Web Push

Firefox zablokuje Web Push

22-01-2020 15:49:49

Jeszcze w tym miesiącu Firefox (72) zablokuje wyskakujące okienka Web Push. Poza marketerami mało kto będzie za nimi tęsknił, bo jak pokazują badania Mozilla aż 97% użytkowników zamyka je lub całkowicie blokuje stronę przed ich ponownym wyświetleniem.

Co to są powiadomienia Web Push?

Powiadomienia Web Push to legalny sposób wysyłania powiadomień do swoich subskrybentów przez strony www. Wyświetlają się one u góry przeglądarki. Przy pierwszym kontakcie pojawia się powiadomienie z prośbą o zezwolenie stronie na wysyłanie lub wyświetlanie powiadomień. Jeśli użytkownik kliknie "Zezwól", witryna może wysyłać mu powiadomienia o nowej treści po jej opublikowaniu.

Co zmieni Firefox 72

Jeśli planowałeś wdrożyć kampanię z wykorzystaniem Web Push, wstrzymaj się. Dane z przeprowadzonych przez Firefox eksperymentów, jak i planowane zmiany w przeglądarce, nie są zachęcające. Aż 99% powiadomień nie uzyskiwało akceptacji, a 48% zdobywało odmowę. Jak łatwo obliczyć druga połowa powiadomień była zamykana poprzez opcję "Nie teraz", ale i to nie napawa optymizmem. Badania pokazały, że użytkownicy nie są skłonni wyrazić zgody na Web Push, jeśli nie zrobili tego przy pierwszym kontakcie z notyfikacją.

Wszystko to sprawiło, że Firefox od wersji 72 wyraźnie ograniczy wyświetlanie Web Push. Wyskakujące okienko zastąpi pojawienie się ikony powiadomienia w pasku przeglądarki - zaraz obok kłódki certyfikatu SSL. Dopiero kliknięcie ikony pozwoli na kontakt z notyfikacją i wyrażenie zgody na komunikację.

 

Subscription spam

Wygoda użytkowników to nie wszystko. Firefox "wyciszając" Web Push podjął jednocześnie walkę ze spamem, na który użytkownicy stron sami wyrażali zgodę klikając niewłaściwy przycisk. Cyberprzestępcy używają powiadomień m.in. do umieszczania w nich podejrzanych linków, na przykład prowadzących do pobierania złośliwego oprogramowania. 

 

Co na to Google Chrome?

Nie trzeba było długo czekać, Chrome od lutego 2020 - od wesji 80 - także zmienia sposób wyświetlania Web Push. Teraz powiadomienia mają być "cichsze". Zespół Chrom swoją decyzję tłumaczy przede wszystkim wygodą użytkowników.

 

 

Źródła: 

https://blog.mozilla.org/futurereleases/2019/11/04/restricting-notification-permission-prompts-in-firefox/
https://blog.chromium.org/2020/01/introducing-quieter-permission-ui-for.html

Najnowsze wpisy

Certyfikaty SSL tylko na rok
08-07-2020 15:37:18

Korzystasz z Safari bądź Chrome? Z dniem 1 września br. Apple i Google nie będą uznawać certyfikatów SSL z okresem ważności powyżej 398 dni. Jak czytamy w oficjalnym stanowisku Apple – skrócenie okresu ważności spowodowane jest troską o bezpieczeństwo użytkowników.

Certyfikaty SSL tylko na rok
Weryfikacja prawa do domeny za pomocą połączenia telefonicznego
03-06-2020 11:45:25

CA/Browser Forum wypracowało nowe metody weryfikacji prawa do domeny. Dotychczas odbywało się to za pomocą wiadomości e-mail, zamieszczenia pliku na serwerze oraz za pomocą DNS TXT. Teraz czas na potwierdzenia prawa do domeny za pomocą połączenia głosowego.

 

Weryfikacja prawa do domeny za pomocą połączenia telefonicznego
Wygasa AddTrust - zewnętrzny CA Root Sectigo
27-04-2020 10:47:05

Sectigo oferowało możliwość podpisywania certyfikatów przy użyciu starszego roota (AddTrust), aby zapewnić obsługę starych systemów i urządzeń. Root ten wygasa 30 maja 2020 r.

Wygasa AddTrust - zewnętrzny CA Root Sectigo
więcej wpisów