Więcej
Firefox wprowadził tryb HTTPS-only

Firefox wprowadził tryb HTTPS-only

21-01-2021 14:17:11

Pod koniec zeszłego roku na rynku zadebiutowała nowa wersja przeglądarki – Firefox ’83. Użytkownicy znajdą w niej sporo aktualizacji i nowości. Kwestia bezpieczeństwa stała się aspektem kluczowym wziętym pod lupę przez team Mozilli. Jedną z wprowadzonych nowości, ku większemu bezpieczeństwu i zaufaniu użytkowników jest tryb HTTPS-Only.

 

 

Firefox '83. Debiut na rynku

Bezpieczeństwo w sieci ma kluczowe znaczenie. Dokonując transakcji przez internet, podajesz swoje dane, wprowadzasz hasła i chcesz mieć pewność, że poufność informacji zostanie zachowana. Takie funkcjonalności zostały wzięte pod lupę w najświeższej odsłonie Firefoxa. 23 listopada 2020 roku została wydana najnowsza wersja przeglądarki ’83. Obok takiej funkcjonalności, jak: poprawa wydajności strony (aktualizacja silnika JavaScript SpiderMonkey), należy wspomnieć o trybie szyfrowania połączeń HTTPS-Only. Jeżeli Twoja strona nie posiada certyfikatu SSL, użytkownicy korzystający z tej wersji przeglądarki po włączeniu domyślnie usługi – nie będą w stanie poprawnie otworzyć Twojej strony.

 

Tryb HTTPS-only

Chcesz mieć pewność, że Twoja przeglądarka korzysta wyłącznie z bezpiecznych połączeń HTTPS? Wypróbuj nowy tryb HTTPS. To nowość, która wraz z debiutem Firefoxa ’83 weszła na rynek. Tryb HTTPS-only to zarazem jedna z najważniejszych funkcjonalności w nowym wydaniu przeglądarki. Polega na automatycznym szyfrowaniu połączeń, gdy tylko to możliwe. Oznacza to, że nawiązując połączenie z witrynami przez Firefoksa wszystkie próby są bezpieczne. Gdy natomiast nie jest to możliwe, przeglądarka wyświetli alert. Strona nie będzie mogła zostać otwarta.

 

 

Jak to działa?

Chcesz uruchomić tryb HTTPS-Only? Wystarczy, że przejdziesz do ustawień swojej przeglądarki. W tym celu, musisz wejść w menu Firefoksa. Kliknij w 3 poziome kreski u góry Twojej przeglądarki. Następnie wejdź w „Opcje”, i kolejno przejdź do znajdującej się na dole sekcji „Prywatność i bezpieczeństwo”. To tutaj znajdziesz opcję „Tryb używania wyłącznie protokołu HTTPS". Tutaj możesz również zdecydować, czy tryb ma być wiodący dla wszystkich okien, czy tylko dla przeglądania kart w wersji prywatnej. Tryb jest domyślnie wyłączony, aby go aktywować użytkownik musi wywołać tę funkcję samodzielnie.

 

>  

„Po włączeniu trybu HTTPS-only  możesz przeglądać Internet tak jak zawsze, mając pewność, że Firefox zaktualizuje połączenia internetowe, aby były bezpieczne, gdy tylko to możliwe, i zapewni Ci bezpieczeństwo domyślnie.”
https://blog.mozilla.org/
 

Jakie korzyści?

  • Póki co, tryb HTTPS-only jest trybem, który mogą uruchomić użytkownicy. Nie jest on domyślną funkcją, narzuconą przez przeglądarkę,
    Ustawiając tryb jako wiodący, użytkownik otrzymuje tym samym zwiększone bezpieczeństwo. Masze pewność, że wysyłając zapytanie do serwera, trafiasz w odpowiedzi na stronę zabezpieczoną certyfikatem SSL.
  • Domyślny tryb, gwarantuje, że Użytkownicy będą nawiązywali bezpieczne połączenie, gdy tylko będzie to możliwe.
    Jeżeli przeglądarka nie będzie w stanie nawiązać bezpiecznego połączenia użytkownicy zobaczą ikonę kłódki w pasku adresu, czyli tak zwany alert.

 

Tryb używania protokołu HTTPS only gwarantuje użytkownikom, że połączenie jest bezpieczne i szyfrowane. 
Pełną listę certyfikatów SSL znajdziesz pod linkiem: https://certyfikatyssl.pl/offer.html

 

Najnowsze wpisy

Zmiany w weryfikacji domeny dla certyfikatów typu Wildcard
29-09-2021 12:13:28

Od listopada zmianie ulegają metody weryfikacji domeny dla realizacji certyfikatu SSL Wildcard. Teraz ubiegając się o certyfikat SSL bądź dokonując jego odnowienia, będziesz musiał wybrać weryfikację domeny za pomocą DNS lub poczty e-mail.

Zmiany w weryfikacji domeny dla certyfikatów typu Wildcard
Tryb domyślnego HTTPS w Chrome
30-07-2021 13:14:39

Google Chrome nie spoczywa w walce o wprowadzenie HTTPS jako obowiązującego standardu. Po ostrzeżeniach w pasku przeglądarki przyszła kolej na ostateczny argument, który ma przekonać opornych. I to jeszcze w tym roku.

Tryb domyślnego HTTPS w Chrome
Firefox wprowadził tryb HTTPS-only
21-01-2021 14:17:11

Pod koniec zeszłego roku na rynku zadebiutowała nowa wersja przeglądarki – Firefox ’83. Użytkownicy znajdą w niej sporo aktualizacji i nowości. Jedną z wprowadzonych zmian, ku większemu bezpieczeństwu i zaufaniu użytkowników, jest tryb HTTPS-Only.

Firefox wprowadził tryb HTTPS-only
więcej wpisów