Więcej
Firefox wprowadził tryb HTTPS-only

Firefox wprowadził tryb HTTPS-only

21-01-2021 14:17:11

Pod koniec zeszłego roku na rynku zadebiutowała nowa wersja przeglądarki – Firefox ’83. Użytkownicy znajdą w niej sporo aktualizacji i nowości. Kwestia bezpieczeństwa stała się aspektem kluczowym wziętym pod lupę przez team Mozilli. Jedną z wprowadzonych nowości, ku większemu bezpieczeństwu i zaufaniu użytkowników jest tryb HTTPS-Only.

 

 

Firefox '83. Debiut na rynku

Bezpieczeństwo w sieci ma kluczowe znaczenie. Dokonując transakcji przez internet, podajesz swoje dane, wprowadzasz hasła i chcesz mieć pewność, że poufność informacji zostanie zachowana. Takie funkcjonalności zostały wzięte pod lupę w najświeższej odsłonie Firefoxa. 23 listopada 2020 roku została wydana najnowsza wersja przeglądarki ’83. Obok takiej funkcjonalności, jak: poprawa wydajności strony (aktualizacja silnika JavaScript SpiderMonkey), należy wspomnieć o trybie szyfrowania połączeń HTTPS-Only. Jeżeli Twoja strona nie posiada certyfikatu SSL, użytkownicy korzystający z tej wersji przeglądarki po włączeniu domyślnie usługi – nie będą w stanie poprawnie otworzyć Twojej strony.

 

Tryb HTTPS-only

Chcesz mieć pewność, że Twoja przeglądarka korzysta wyłącznie z bezpiecznych połączeń HTTPS? Wypróbuj nowy tryb HTTPS. To nowość, która wraz z debiutem Firefoxa ’83 weszła na rynek. Tryb HTTPS-only to zarazem jedna z najważniejszych funkcjonalności w nowym wydaniu przeglądarki. Polega na automatycznym szyfrowaniu połączeń, gdy tylko to możliwe. Oznacza to, że nawiązując połączenie z witrynami przez Firefoksa wszystkie próby są bezpieczne. Gdy natomiast nie jest to możliwe, przeglądarka wyświetli alert. Strona nie będzie mogła zostać otwarta.

 

 

Jak to działa?

Chcesz uruchomić tryb HTTPS-Only? Wystarczy, że przejdziesz do ustawień swojej przeglądarki. W tym celu, musisz wejść w menu Firefoksa. Kliknij w 3 poziome kreski u góry Twojej przeglądarki. Następnie wejdź w „Opcje”, i kolejno przejdź do znajdującej się na dole sekcji „Prywatność i bezpieczeństwo”. To tutaj znajdziesz opcję „Tryb używania wyłącznie protokołu HTTPS". Tutaj możesz również zdecydować, czy tryb ma być wiodący dla wszystkich okien, czy tylko dla przeglądania kart w wersji prywatnej. Tryb jest domyślnie wyłączony, aby go aktywować użytkownik musi wywołać tę funkcję samodzielnie.

 

>  

„Po włączeniu trybu HTTPS-only  możesz przeglądać Internet tak jak zawsze, mając pewność, że Firefox zaktualizuje połączenia internetowe, aby były bezpieczne, gdy tylko to możliwe, i zapewni Ci bezpieczeństwo domyślnie.”
https://blog.mozilla.org/
 

Jakie korzyści?

  • Póki co, tryb HTTPS-only jest trybem, który mogą uruchomić użytkownicy. Nie jest on domyślną funkcją, narzuconą przez przeglądarkę,
    Ustawiając tryb jako wiodący, użytkownik otrzymuje tym samym zwiększone bezpieczeństwo. Masze pewność, że wysyłając zapytanie do serwera, trafiasz w odpowiedzi na stronę zabezpieczoną certyfikatem SSL.
  • Domyślny tryb, gwarantuje, że Użytkownicy będą nawiązywali bezpieczne połączenie, gdy tylko będzie to możliwe.
    Jeżeli przeglądarka nie będzie w stanie nawiązać bezpiecznego połączenia użytkownicy zobaczą ikonę kłódki w pasku adresu, czyli tak zwany alert.

 

Tryb używania protokołu HTTPS only gwarantuje użytkownikom, że połączenie jest bezpieczne i szyfrowane. 
Pełną listę certyfikatów SSL znajdziesz pod linkiem: https://certyfikatyssl.pl/offer.html

 

Najnowsze wpisy

Firefox wprowadził tryb HTTPS-only
21-01-2021 14:17:11

Pod koniec zeszłego roku na rynku zadebiutowała nowa wersja przeglądarki – Firefox ’83. Użytkownicy znajdą w niej sporo aktualizacji i nowości. Jedną z wprowadzonych zmian, ku większemu bezpieczeństwu i zaufaniu użytkowników, jest tryb HTTPS-Only.

Firefox wprowadził tryb HTTPS-only
Masz androida? Twój Let's Encrypt może nie zadziałać
09-12-2020 14:15:37

Certyfikat Let’s Encrypt może nie zadziałać nawet na co trzecim urządzeniu z systemem operacyjnym Android. W związku z zapowiedzią, w 2021 roku Let’s Encrypt zaprzestanie używać DST Root X3 na rzecz własnego certyfikatu głównego – ISRG Root X1.

Masz androida? Twój Let's Encrypt może nie zadziałać
ECC w szyfrowaniu SSL
07-10-2020 11:28:10

Internet stał się nieodłączną częścią naszego życia. Pracujemy, używając sieci. Robimy zakupy, płacimy rachunki, dokonujemy różnego typu transakcji. Nasze dane wrażliwe, podlegają ciągłej dystrybucji. Jak chronić ich bezpieczeństwo? Odpowiedzią na to są certyfikaty SSL. Śmiało możemy powiedzieć, że są polisą ubezpieczeniową naszych danych.

 

ECC w szyfrowaniu SSL
więcej wpisów