Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) będąca centrum wiedzy na temat bezpieczeństwa cybernetycznego w Europie, organizuje jak co roku w październiku Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Month). Kampania rusza już za kilka dni. Jaki jest jej cel i jak możesz wziąć w niej udział?
Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa organizowany z inicjatywy Komisji Europejskiej ma na celu:
Zabezpiecz swoją stronę www certyfikatem SSL do 80% taniej z okazji CyberSecMonth
Chcesz się zaangażować? Weź udział w Europejskim Miesiącu Cyberbezpieczeństwa organizując wydarzenie! Może to zrobić każdy zainteresowany. Wystarczy wybrać grupę docelową i dodać swoje wydarzenie do mapy działań. Zgłoszenia możesz dokonać w języku polskim na stronie bezpiecznymiesiac.pl
Polska bardzo aktywnie włączyła się w organizację eventów. W tej chwili zarejestrowano już 17 wydarzeń w Warszawie, 2 w Krakowie i 1 w Kielcach. W Polsce kampanię podzielono na tygodniowe cykle, podczas których poruszane będą takie tematy jak:
Dokładny plan wydarzeń znajdziesz na bezpiecznymiesiac.pl
Europejskiemu Miesiącowi Cyberbezpieczeństa towarzyszą kampanie w USA - National Cyber Security Awareness Month i National Cybersecurity Awareness Campaign - Stop.Think. Connect. - oraz organizowana w Australii National Cyber Security Awareness Week.
Pod koniec zeszłego roku na rynku zadebiutowała nowa wersja przeglądarki – Firefox ’83. Użytkownicy znajdą w niej sporo aktualizacji i nowości. Jedną z wprowadzonych zmian, ku większemu bezpieczeństwu i zaufaniu użytkowników, jest tryb HTTPS-Only.
Certyfikat Let’s Encrypt może nie zadziałać nawet na co trzecim urządzeniu z systemem operacyjnym Android. W związku z zapowiedzią, w 2021 roku Let’s Encrypt zaprzestanie używać DST Root X3 na rzecz własnego certyfikatu głównego – ISRG Root X1.
Internet stał się nieodłączną częścią naszego życia. Pracujemy, używając sieci. Robimy zakupy, płacimy rachunki, dokonujemy różnego typu transakcji. Nasze dane wrażliwe, podlegają ciągłej dystrybucji. Jak chronić ich bezpieczeństwo? Odpowiedzią na to są certyfikaty SSL. Śmiało możemy powiedzieć, że są polisą ubezpieczeniową naszych danych.