Certyfikat SSL to niekwestionowany standard bezpieczeństwa online. Powinien zadbać o niego każdy właściciel strony internetowej. Zwłaszcza teraz, kiedy jedna z najpopularniejszych przeglądarek, Google Chrome, zaczyna oznaczać strony bez protokołu https:// jako „NIEZABEZPIECZONE”. Google od dawna stawia na bezpieczeństwo w Internecie i sukcesywnie podnosi jego poziom. Przykładem na to jest stworzony już jakiś czas temu Certificate Transparency.
Certificate Transparency to mechanizm rejestrowania certyfikatów, opracowany przez Google. Jego głównym celem jest:
Inaczej mówiąc Certificate Transparency to olbrzymia baza danych certyfikatów, umożliwiająca wykrywanie tych, które zostaną błędnie wydane.
Początkowo Certificate Transparency stosowano tylko dla certyfikatów SSL o wyższej walidacji (EV SSL – Extended Validation). Jednak już od 1 maja tego roku, wszystkie podmioty uprawnione do rejestracji i wydawania certyfikatów mają obowiązek zgłaszania wydawanych certyfikatów SSL do publicznych baz danych, czyli do tzw. dzienników Certificate Transparency. Dzięki temu każdy może je wyświetlić. Umożliwi to kontrolowanie oraz szybką i bezproblemową weryfikację wydanych certyfikatów SSL, które muszą być wystawiane zgodnie z założeniami Certificate Transparency.
W przypadku jeśli wydany certyfikat SSL nie pojawi się w dziennikach Certificate Transparency to przeglądarki wyświetlą daną stronę z ostrzeżeniem, że jest „niezabezpieczona”. Taki certyfikat będzie uznawany za wygasły lub samopodpisany. Dotyczy to wszystkich certyfikatów zarejestrowanych po 1 maja 2018 roku.
Patrząc na zmiany dotyczące cyberbezpieczeństwa każdy właściciel strony internetowej, mając na uwadze ochronę danych swoich odbiorców, powinien zabezpieczyć stronę certyfikatem SSL. Tym bardziej, że wszystko wskazuje na to, że wcześniej czy później prawdopodobnie stanie się to jednym z podstawowych elementów bycia online.
Phishing to jedno z najpopularniejszych cyber-przestępstw, które mają wpływ zarówno na konsumentów, jak i firmy. W ciągu ostatnich kilku lat wyłudzanie informacji stało się coraz głośniejsze i bardziej wyrafinowane.
25 stycznia obchodzimy Dzień Kryptologii. Z tej okazji chcemy przybliżyć Wam czym jest szyfrowanie SSL i jak je włączyć.
Sectigo, do niedawna znane jako Comodo CA, wchodzi w kolejną fazę swojej transformacji i 14 stycznia 2019 r. zastępuje rooty Comodo CA rootami USERTrust. Dlaczego się tak dzieje i co oznacza to dla klientów Sectigo?