Więcej
5 sposobów, w jakie hakerzy mogą uprzykrzyć Twoje życie

5 sposobów, w jakie hakerzy mogą uprzykrzyć Twoje życie

10-12-2013 00:00:00

 

Słabe hasła

Słabe hasła, dają atakującym łatwy dostęp do komputerów i sieci, podczas gdy silne są znacznie trudniejsze do złamania, nawet przy użyciu specjalnego oprogramowania. Narzędzia do łamania haseł są coraz doskonalsze, a moc komputerów używanych do tego celu jest większa, niż kiedykolwiek wcześniej. Łamanie haseł może odbywać się poprzez: zgadywanie inteligentne, ataki słownikowe lub siłowe ataki automatyczne, sprawdzające wszystkie możliwe kombinacje znaków.

Ryzyko: 80% z cyberataków dotyczy użytkowników ze słabymi hasłami. 55% osób korzysta tylko z jednego hasła.

Przykład: W 2012 roku hakerzy wykradli 6,4 miliona haseł z LinkedIn.

Jak się chronić?

 • Używaj unikalnego hasła dla każdego konta,
 • Zastosuj znaki specjalne, np.: @ # $ * & !,
 • Korzystaj z menadżera haseł np. LastPass lub KeePass,
 • Sprawdź inne sposoby logowania np. Rublon,
 • Dąż do co najmniej 20 znaków w haśle i twórz wyrazy niesłownikowe.

Ataki malware

Mianem malware określa się wszelkie oprogramowanie  którego celem jest zakłócanie pracy komputera, pozyskiwanie prywatnych danych oraz uzyskiwanie dostępu do systemu. Malware może rozprzestrzeniać się poprzez zainfekowane strony www, programy i urządzenia (np. karty pamięci). Ryzyko: Od 2012 roku liczba ataków malware na małe firmy wzrosła o 8%. Średnia strata na ich skutek wyniosła 92 000 dolarów.

Przykład: W lutym 2013 roku, hakerzy zaatakowali około 40 spółek, w tym Apple, Facebook i Twitter, po wcześniejszym zainfekowaniu mobilnych stron developerskich.

Jak się chronić?

 • Używaj sprawdzonego oprogramowania do wykrywania złośliwego oprogramowania,
 • Aktualizuj na bieżąco oprogramowanie antywirusowe,
 • Wybierz iPhona zamiast telefonu z Androidem. Te pierwsze są mniej narażone na ataki złośliwego oprogramowania.

E-mail phishing

To metoda wyłudzenia tajnych informacji, takich jak loginy, hasła lub PIN-y przy pomocy wiadomości e-mail do złudzenia przypominających te, jakie wysyłają do swoich klientów banki. Mogą one kierować do stron, które wymagają podania danych niezbędnych do zalogowania.

Ryzyko: O 125% wzrósł poziom przestępczości z wykorzystaniem portali społecznościowych. Oszuści ukradli ponad 1 miliard dolarów od małych firm w 2012 roku.

Przykład: W 2013 roku ataki za pomocą metody phishing e-mail wymierzone zostały m.in. w klientów banków PKO i ING.  

Atak-phishingowy-na-klientow-PKO-BP-b8KnLQ

Jak się chronić?

 • Zawsze sprawdzaj, czy strona na którą się logujesz, jest zabezpieczona certyfikatem SSL. Poznasz go po zmianie protokołu na "https" i zielonym pasku adresu.
 • Dopilnuj, aby Twoje oprogramowanie, system i przeglądarka były zawsze zaktualizowane,
 • Nie klikaj automatycznie w przesłane mailem linki, wpisuj adres URL w przeglądarce,

Inżynieria społeczna

Inżynieria społeczna zwana też socjotechniką, jest zespołem technik, które służą osiągnięciu określonych celów, poprzez manipulacje ludźmi. Może to być np. próba wyłudzenia prywatnych danych podczas rozmowy telefonicznej, gdy rozmówca podaje się za osobę uprawnioną do kontaktu.

Ryzyko: 29% wszystkich naruszeń bezpieczeństwa obejmować pewne formy inżynierii społecznej.

Przykład: W 2009 roku, jeden z menadżerów otworzył zainfekowaną wiadomość mailową wysłaną przez hakera, podszywającego się pod prezesa koncernu Coca-Cola, infekując w ten sposób sieć.

Jak się chronić?

 • Zastanów się, co ujawniasz w serwisach społecznościowych - informacje te mogą być wykorzystane przeciwko Tobie,
 • Opracuj reguły, dotyczące polityki bezpieczeństwa m.in. resetowanie haseł przez komórkę,
 • Przejdź audyt bezpieczeństwa.

Ransomware Działanie ransomware, polega na przejęciu kontroli nad np. komputerem lub stroną www, a następnie zażądaniu od właściciela zapłaty lub podjęcia określonych działań w zamian za przywrócenie poprzedniego stanu.

Ryzyko: 5 milionów dolarów jest wymuszane corocznie od ofiar ataków. Zapłacenie haraczu nie gwarantuje odzyskania danych lub urządzenia.

Przykład: W listopadzie 2013 roku Departament Policji w miejscowości Swansea w Massachusetts zapłacił okup w wysokości 750$, aby odblokować dokumenty zaszyfrowane przez program Cryptolocker. CryptoLocker+Ransomware+demands+$300+to+decrypt+your+files

Jak się chronić?

 • Nie klikaj na podejrzane linki lub nieznane strony internetowe,
 • Regularnie wykonuj kopie zapasowe danych,
 • Korzystaj z aktualnego oprogramowania antywirusowego, które posiada funkcję sprawdzania nowych exploitów

Źródło: CertyfikatySSL.pl/inc.com

foto by Angus Kingston

Najnowsze wpisy

Jak wybrać odpowiedni certyfikat SSL
14-06-2019 12:23:12

Strony bez certyfikatu SSL są oznaczane przez przeglądarki internetowe jako “niezabezpieczone”. Pytanie nie brzmi więc “czy zainstalować certyfikat SSL”, ale “który certyfikat jest odpowiedni dla mojej strony?”. Wybór nie tak łatwy jak by się mogło wydawać. Możesz uniknąć wielu komplikacji i osiągnąć sukces online, jeśli Twój wybór będzie przemyślany.

Jak wybrać odpowiedni certyfikat SSL
Fakty o darmowych certyfikatach SSL
30-04-2019 11:48:35

Budując zaufanie do firmy lub organizacji, należy pamiętać o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa on-line swoim potencjalnym klientom. Jednym z narzędzi służących do zabezpieczenia danych, a tym samym budowania pozytywnego wizerunku organizacji, są certyfikaty SSL. Co do tego nie ma wątpliwości. Od pewnego czasu dostępne są także darmowe certyfikaty SSL, które w zamyśle miały na celu przybliżyć użytkownikom wiedzę na temat szyfrowania danych w sieci. W efekcie niestety niektóre certyfikaty SSL ułatwiły cyber-przestępcom kradzież informacji poprzez phishing, gdyż wydawane były bez weryfikacji kto jest abonentem domeny, nie wspominając już o weryfikacji podmiotu, dla którego certyfikat miał być wystawiony.

Fakty o darmowych certyfikatach SSL
Już 58% stron stosuje certyfikat SSL
02-04-2019 08:41:30

Liczba stron zabezpieczonych certyfikatem SSL rośnie z roku na rok. Czy na pewno? A jeśli tak to jak szybko? I czy faktycznie ruch po HTTP przejdzie niebawem do historii? Z pomocą przychodzi najnowsza analiza “Alexa Top 1 Million sites” z lutego 2019 przetworzona przez Scotta Helme - badacza bezpieczeństwa w internecie.

Już 58% stron stosuje certyfikat SSL
więcej wpisów